TFF, Süper Lig yayın ihalesini iptal etti

Türkiye Futbol Federasyonu, 2024-2025, 2025-2026 ve 2026-2027 futbol sezonlarına ilişkin Süper Lig ve 1. Lig maçları yayın ihalesini iptal etti…

TFF’nin sürece ilişkin yazılı açıklama yapması bekleniyor…

REKABET SON GÜNE KADAR DEVAM ETTİ

Yayın ihalesinde BeIN Sports ile Saran Medya rekabet son güne kadar devam etti. Kulislere yansıyan bilgilere göre, 14 Şubat’ta BeIN Sports yaklaşık 145 milyon dolar, Saran Group ise 150 milyon Euro yazılı teklif verdi. Teminat mektubunu veren tek kurum olan Saran Group, ihalenin 3 değil 5 yıl süreyle yapılmasını önerdi.

Bu tarihten sonra Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ’ın yanı sıra TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ile yöneticilerin bulunduğu komisyon son olarak geçen hafta Saran Group yöneticilerini dinledi.

Türkiye liglerinin yayın hakkını Saran Group teklifi yükselterek kazanmasına rağmen, ödenecek miktar Avrupa’nın beş büyük liginin yayına yaklaşamıyor. İngiltere Premier Lig’de 2022-2023 sezonundan itibaren üç yıllığına imzalanan yayın ihalesinin bedeli 5,1 milyar sterlin. Yapılan anlaşmaya göre Premier Lig’de bu sezon ulusal TV yayın geliri olarak yaklaşık 1,9 milyar Euro dağıtılıyor.

Almanya Birinci Futbol Ligi’nde (Bundesliga) 2021-2025 yıllarını kapsayan TV yayın anlaşmasına rağmen sezonluk yayın geliri 1 milyar 80 milyon euro. İspanyol LaLiga’nın devam eden ulusal yayın hakları anlaşmanın değeri yıllık 990 milyon Euro.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x