Her 100 motosikletten 65’i sigortasız

TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre 2023 yılında trafikteki motosiklet sayısı bir önceki yıla göre yüzde 25 arttı. Geçen yıl bir önceki yıla göre motosiklet sayısı 937 bin 482 adet artarak 5 milyon 79 bin 396’ya ulaştı. Trafiğe kayıtlı motosikletlerin illere göre dağılımına bakıldığında ise İstanbul, 641 bin 290 motosiklet ile ilk sırada yer alıyor. Trafikte motosiklet sayısı arttıkça sigortasızlık oranı da artıyor.

ZORUNLU AMA YAPTIRMIYORLAR

Sigorta Bilgi Merkezi’nin açıkladığı 2024 yılı Ocak ayı verilerine göre trafikteki motosiklet sayısı 5.1 milyonu geçerken, bunların 3.3 milyonundan fazlası zorunlu trafik sigortası olmadan trafikte dolaşıyor. Bu da trafikteki motosikletlerin yüzde 65’e yakınının zorunlu trafik sigortası yaptırmadığı anlamına geliyor.

Sigortacılar, ölümlü ve yaralanmalı kazalarda en çok kazaya karışan araç türleri arasında ilk sırayı otomobiller alırken, ikinci sırada motosikletlerin geldiğini belirterek, kaza oranı bu kadar yüksek araçların sigortasız olmasının trafikte ciddi tehlike yarattığına dikkat çekiyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x