Boğaz midyesinden mikroplastik çıktı

İstanbul Aydın Üniversitesi Gıda Güvenliği ve Beslenme Anabilim Dalı Gıda Güvenliği Programı’nda yapılan bir doktora çalışması, İstanbul’da satılan midyelerin büyük bölümünün mikroplastik içerdiğini gösterdi. Çalışma için midye örnekleri İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan midye satış yerlerinden alınırken, analiz edilen 30 numuneden 22’sinin (%73.33) mikroplastik içerdiği görüldü. 30 numunede toplam 60 mikroplastik tespit edilirken midyelerde, gram başına mikroplastik kirlilik düzeyinin; 0.13 parçacık, adet başına ise 0.5 parçacık olduğu hesaplandı.

Midyelerde en yaygın saptanan mikroplastik polimer türü ise poliamit (PA) yüzde 38.33 oldu. Araştırmanın sonuç bölümde ise, “Bu çalışma sonuçları İstanbul Boğazı’nda mikroplastik kontaminasyonunun yaygın olduğunu doğrulamaktadır. Dünya çapında sürekli artan plastik üretimi ve kirlilik seviyeleri göz önünde bulundurulduğunda, durumun gelecekte daha da kötü olabileceğine inanılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan 2020 yılında yayınlanan ‘midye dolma araştımasında’ da İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum ve Adana’da satışa sunulan midye dolmaların yüzde 92’sinde mikroplastik bulunmuş, 100 gram midye tüketilmesi halinde de 5,8 mikroplastik tüekildiği belirlenmişti. Beş şehir arasında en fazla mikroplastik miktarı da İstanbul’da tespit edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x