Reuters haber ajansı İngiltere’den İstanbul’a dişlerini yaptırmaya gelen hastanın bir gününü belgeledi

Son yıllarda Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesiyle birlikte rağbet görmeye başlayan sağlık turizmi ile ilgili kapsamlı bir haber Reuters tarafından dosya haline getirildi. Başta İstanbul olmak üzere birçok kente yabancı hastalar gelip diş, estetik ve saç ekimi gibi prosedürleri yaparken Reuters, İngiltere’nin doğusundaki Suffolk bölgesindeki Ipswich’teki bir köyde yaşayan 55 yaşındaki Marion Parks’ı mercek altına aldı.

Reuters, iki implant ve bir diş çekimi yapmak için İngiltere’den İstanbul’a iki günlüğüne gelen ve hem diş sağlığına kavuşan hem de İstanbul’da tatil yapan kadın yaşadıklarını anlattı. Parks, “Günümüzde artık düzen böyle. Maalesef biraz üzücü. Sadece İngiltere’de acı çeken insanlar için üzülüyorum” dedi. Benzer bir operasyon için İngiltere’deki özel polikliniklerden fiyat teklifi alan Parks, Türkiye’de ise bu işlemleri çok daha ucuza yaptırdığını söyledi.

Parks, İngiltere’de çıkarılan faturanın beşte birine işlemleri yaptığını söyledi.

İngiliz haber ajansı Reuters, İngiltere’nin diş sağlığı konusunda çok büyük sıkıntılar içerisinde olduğunu ve diş hekimi eksikliği sebebiyle hastaların randevu alamadıkları için çareyi ülke dışında aradıklarına vurgu yaptı. Diş hekimi eksikliği yaşayan İngiltere, 2021 verilerine göre OECD ülkeleri arasında diş hekimine erişim alanında sondan üçüncü sırada.

Türkiye’de sağlık turizmi yapan şirketlerle görüşen Reuters, ilginin giderek arttığını ve TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesiyle bunun daha da artmasının beklendiğini aktardı. Türkiye’nin yanı sıra Macaristan ve Romanya’ya da İngiliz hastaların ilgi gösterdiği belirtildi.

33 BİN TL’YE YAPTIRDI

Parks, bu işlemleri İngiltere’de yapsa 5000 İngiliz poundu (yaklaşık 181 bin TL) istendiğini fakat Türkiye’de ise bunu sadece 923 pounda (yaklaşık 33 bin TL) yaptırdığını söyledi. Bu fiyata konaklamanın da dahil olduğu belirtilirken, 200 poundluk uçak bileti parasını da ayrıca ödediğini dile getirdi.

Reuters’a konuşan Parks, “Nisan ayında diğer tedavi işlemleri için tekrar İstanbul’a gideceğim. Buradaki hizmetten gerçekten çok etkilendim. Harika bir deneyimdi. Operasyondan sonraki iki gün boyunca İstanbul’un caddelerini gezdim” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x