Randevu almadan önce dost edinin! Evcil hayvanlar psikolojiyi koruyabilir

HASTALIKLARDAN KORUYABİLİR

Birçok kişi yoğun şehir hayatından sonra, rahatlamak için tercihini kendini doğaya ve doğallığa atmaktan yana yapıyor. Ancak her zaman bunu yapacak vakit bulamıyor ve artık kendinizi psikolojik anlamda bunalmış hissediyorsanız, bir evcil hayvan sahiplenmekle işe başlayabilirsiniz. Psikolojinizi sağlam tutacak bu hamle sizi pek çok hastalıktan da koruyabilir.

STRESİNİZİ AZALTACAK

Evcil hayvanlar, bizlere ihtiyacı olan küçük çocuklar gibi olduklarından, onlara bakmak aile olmak gibi olabilir. İşte tam da bu sebeple, evde evcil hayvan beslemek sağlığımız için çok faydalı. Olumlu düşünmemizi, kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan tüylü dostlar, stresimizin azalmasına da yardımcı oluyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ GÜÇLENİR

Evde hayvan beslemek bağışıklık sisteminizi güçlendirirken, aynı zamanda da alerjik reaksiyonlara karşı daha dirençli olmanızı da sağlıyor. Ayrıca solunumunuz üzerinde de hayvanlarla bir arada yaşamanın büyük bir etkisi var.

KALP VE DAMAR SAĞLIĞINI OLUMLU ETKİLİYOR

Yapılan araştırmalara göre evde hayvan besleyen bireylerde stresin azaldığı, tansiyon düşük seyrettiği ve kalp-damar sağlığı açısından olumlu yönde düzelmeler olduğu ortaya koyuldu. Evcil hayvan sahibi olmak, kalp ve damar hastalıkları riski bulunan bireylerde, hastalığa yakalanma oranlarını azaltıyor, hasta bireylerde ise olumlu yönde etkiler yaratıyor.

DOĞUMA VE ÖLÜME HAZIRLIYOR

Daha gelişmiş bir empati yeteneği, sorumluluk, şefkat, ilk yardım konusunda bilgi edinme fırsatını da beraberinde getiren hayvan sahiplenme fikri, diğer canlılara değer verip onlar için kaygılanma duygularını da geliştiriyor. Ayrıca ailede evcil hayvanın varlığı çocukları, hamilelik, doğum, çocuk yetiştirme, hastalık ve ölüm gibi sonraki yaşam deneyimlerine de hazırlayabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x