Emekli subaylardan Mehmet Şimşek’e çağrı: Bir gece…

Emekli Binbaşılar Platformu üyeleri meydana indi. Gerçekleştirilen eylemde konuşma yapan Emekli Binbaşılar Platformu Başkanı Fatih Çakırtaş, “Sayın Mehmet Şimşek’i, bir hudut karakolunda, bir gece geçirmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. Çakırtaş konuşmasında şunları söyledi:

Değerli Silah Arkadaşlarım, Değerli Katılımcılar, Değerli Medya Temsilcileri,

Bizler, emekli binbaşılar olarak, maruz kaldığımız adaletsizliği kamuoyu ile paylaşmak için buradayız. Emekli subay olarak, hak aramak için meydanlara çıkmak istemezdik, buna mecbur kaldık.

Emekli Binbaşılar Hak Mücadelesi’ni, yedi senelik mücadele sürecinde vefat eden emekli binbaşılara adıyoruz. Ayrıca, hak aramak için meydanlara çıkmak zorunda kalan emekli astsubay arkadaşlarımızı, emekli uzman çavuş, silah arkadaşlarımızın mücadelelerini destekliyoruz.

Dünyanın en güçlü ordusu emeklilerinin meydanlara çıkmaya mecbur bırakılmasını doğru bulmuyoruz. Bu meseleler, adalet ve çağa uygun kriterler ile çoktan çözülmeliydi.

Değerli Katılımcılar,

İnsanlık tarihi boyunca savaşlar hep olmuştur. İnsanoğlu savaşma eylemi yerine barışçıl çözümler getiremiyor. Bu bakımdan, güçlü ve caydırıcı bir ordunun olması çok önemlidir.

Coğrafi konumu olarak stratejik bir yerde olan Türkiye, tarih boyunca birçok gücün hedefi olmuştur. Bu coğrafyanın korunması çok maliyetlidir. İşte bu maliyeti; askerler öderler. Orta halli ya da yoksul ailelerin çocukları, askerler. İşte Türk ordusu, bu yüzden bir halk ordusudur. Bizler kendi görev dönemlerimizde, bu bedeli, maliyeti, ödedik, elimizden geleni yaptık.

Peki, emekli olunca bizleri meydanlarda hak aramaya mecbur bırakmak adalet midir? Asgari ücretten biraz hâlice verilen emekli maaşları adaletli midir? Hak ettiğimiz makam tazminatını vermemek adaletli midir? Emekli binbaşıları, emekli başçavuşlara, sıvasız evlerin çocukları, uzman çavuşlara karşı yapılan alakasızlık adaletli midir?

“VERİLEN SÖZLERİN HADDİ HESABI YOK”

Son on senede verilen sözlerin haddi hesabı yok. Bizler, zaten yarbay rütbesinin atandığı yerlerde vazife yapan binbaşılar olarak, verilmeyen haklarımızdan dolayı, 2002 senesinden itibaren mağduruz. 2019 senesinde, Sayın Bakan söz vermişti, bu işi halledeceğim demişti. İş hallolmadı, görevde/emekli maaş oranları, o tarihte yüzde 49’du, şimdi yüzde 39’a düştü. Bu mu halletmek? En son, 2023 senesi sonuna kadar bu meseleyi halledeceğiz demişti. Gene olmadı.

Yetkili kademelere soruyoruz? Elinizi ne tutuyor? Kimi zaman beş dakikada çıkan yasalar neden çıkmıyor? Anadolu’nun cefakar halkının çocukları, bu coğrafya için fedakarlıklar yapıyor, bedeli hep onlar ödüyor, ama kalem sizde, o kalem neden oynamıyor?

Şunun çok iyi anlaşılması lazım, askerlik bir meslek değildir, yaşam tarzıdır, hiçbir meslek ile kıyaslanamaz. Topu, tüfeği, silahı, uçağı, gemiyi insan kullanır. Bunlar kendi kendine çalışmaz.

Ordu mensupları; devleti yönetenlere, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne, bakanlara, milletvekillerine ve Türk ordusu üst kademesine emanettir. Emanete sahip çıkın.

Herkes farkında olmalıdır ki, bu fedakarlıklar ile günlük hayatlarınız, ticaretiniz, ekonominiz var. Düzeniniz var. Bunu bu halk çocuklarına borçlusunuz.

“MEHMET ŞİMŞEK’İ HUDUT KARAKOLUNDA BİR GECE GEÇİRMEYE DAVET EDİYORUZ”

Milli Savunma, Maliye Bürokrasisi… Görevdeki askerler de, emeklisi nin durumuna bakar. Bunu dikkate alıyor musunuz? Bu konular, dünyanın çağdaş ordularında nasıl uygulanıyor, araştırıyor musunuz? Maliye Bakanlığı yetkilileri? Yoksa, Türk Silahlı Kuvvetleri harcamalarını mali yük olarak mı görüyorsunuz? Eğer öyle ise, Sayın Mehmet Şimşek’i, bir hudut karakolunda, bir gece geçirmeye davet ediyoruz.

Yasa gereği ordunun başı olan Sayın Cumhurbaşkanının bu konuya artık el atması gerekiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri özlük hakları konusu; adaletli ve çağa uygun kriterler ile çözülmelidir. Sadece gelişmiş silahlar, askeri güç değildir, gelişmiş ve adaletli bir personel sistemi güçlülüktür. Çünkü güç, silah arkadaşlığıdır. Bunun önünde hiçbir şey duramaz.

Adaletsizlik ülkeler e zarar verir. Kavramları yıkarsınız. Ülkeler, kavramlarla ayaktadır.

Saygılar sunuyoruz…

Fatih Çakırtaş
Emekli Binbaşılar Platform Başkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x